RB16M00000L515
DigiKey Part Number
3372-RB16M00000L515-ND
Manufacturer
TGS
Manufacturer Product Number
RB16M00000L515
Description
Xtal Osc 16MHz 5V HCMOS 50pF Tri
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 5V Tri-State (Output Enable) 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Category
Output
HCMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±30ppm
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
30mA
Base Resonator
Mounting Type
Through Hole
Type
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Frequency
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Function
Tri-State (Output Enable)
Height - Seated (Max)
0.208" (5.28mm)