E0603C0G102J101NTD
DigiKey Part Number
3372-E0603C0G102J101NTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
E0603C0G102J101NTD
Description
Auto. MLCC C0G 1nF 5% 100V 0603
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)