E0201X7R472K160NTA
DigiKey Part Number
3372-E0201X7R472K160NTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
E0201X7R472K160NTA
Description
Auto. MLCC X7R 4.7nF 10% 16V 020
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)