DSK25L0000S050
DigiKey Part Number
3372-DSK25L0000S050TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
LGE Diodes
Manufacturer Product Number
DSK25L0000S050
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 2A SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 2A Surface Mount SOD-123FL
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
80pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C