CRCP06FBR24S01
DigiKey Part Number
3372-CRCP06FBR24S01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CRCP06FBR24S01
Description
RES 0.24 OHM 1% 1206
Customer Reference
Detailed Description
240 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)