CRCP06FB1R54S1
DigiKey Part Number
3372-CRCP06FB1R54S1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CRCP06FB1R54S1
Description
RES 1.54 OHM 1% 1/2W 1206
Customer Reference
Detailed Description
1.54 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)