CRARU03BB26K1S
DigiKey Part Number
3372-CRARU03BB26K1STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CRARU03BB26K1S
Description
RES 26.1K OHM 0.1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
26.1 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)