CR1206JB6R8S01
DigiKey Part Number
3372-CR1206JB6R8S01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CR1206JB6R8S01
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
-200/ +400ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)