CR0805JB5K1S01
DigiKey Part Number
3372-CR0805JB5K1S01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CR0805JB5K1S01
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/8W 0805
Customer Reference
Detailed Description
5.1 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)