CR0603JB24RS01
DigiKey Part Number
3372-CR0603JB24RS01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CR0603JB24RS01
Description
RES 24 OHM 5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
24 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)