CR0402JC390RS1
DigiKey Part Number
3372-CR0402JC390RS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CR0402JC390RS1
Description
RES,SMD,0402,390,5%,1/16W
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)