CR0201FM47KS01
DigiKey Part Number
3372-CR0201FM47KS01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CR0201FM47KS01
Description
RES 47K OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)