CR0201FM1M2S01
DigiKey Part Number
3372-CR0201FM1M2S01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CR0201FM1M2S01
Description
RES 1.2M OHM 1% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
1.2 MOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)