CAE228M1EHZHK1FTR
DigiKey Part Number
3372-CAE228M1EHZHK1FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
CAE228M1EHZHK1FTR
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 54mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
1.26 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
54mOhm @ 100kHz