C0402X5R104K500NTB
DigiKey Part Number
3372-C0402X5R104K500NTBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
C0402X5R104K500NTB
Description
MLCC SMD 0402 X5R 0.1uF 10% 50V
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)