C0402C0G180J500NTB
DigiKey Part Number
3372-C0402C0G180J500NTBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
EYang Technology
Manufacturer Product Number
C0402C0G180J500NTB
Description
MLCC SMD 0402 C0G 18pF 5% 50V
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)