1T477M025HFCRR
DigiKey Part Number
3372-1T477M025HFCRR-ND
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
1T477M025HFCRR
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
406 mA @ 120 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
25 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C