1206N102J101BD
DigiKey Part Number
3372-1206N102J101BDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
1206N102J101BD
Description
Cap. SMD,1206,NP0,1nF,5%,100V
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)