1206B333K501GB
DigiKey Part Number
3372-1206B333K501GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
1206B333K501GB
Description
Cap.,SMD,1206,X7R,33nF,10%,500V
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)