1206B105K160JC
DigiKey Part Number
3372-1206B105K160JCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
1206B105K160JC
Description
CAP.,SMD,1206,X7R,1UF,10%,16V
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)