0805B102K251BD
DigiKey Part Number
3372-0805B102K251BDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
0805B102K251BD
Description
Cap.,SMD,0805,X7R,1nF,10%,250V
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)