0402W105K100HI
DigiKey Part Number
3372-0402W105K100HITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
0402W105K100HI
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)