0402N330J500HI
DigiKey Part Number
3372-0402N330J500HITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N330J500HI
Description
CAP,SMD,0402,NP0,33PF,5%,50V
Customer Reference
Detailed Description
33 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)