0402N1R2A500HI
DigiKey Part Number
3372-0402N1R2A500HITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Aillen
Manufacturer Product Number
0402N1R2A500HI
Description
Cap. SMD,0402,NP0,1.2pF,0.05pF,5
Customer Reference
Detailed Description
1.2 pF ±0.05pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.05pF
Thickness (Max)
0.027" (0.68mm)