FST120150
DigiKey Part Number
1913-FST120150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FST120150
Description
DIODE MOD SCHOT 150V 60A TO249AB
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 60A Chassis Mount TO-249AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880 mV @ 60 A
Manufacturer
Navitas Semiconductor, Inc.
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 150 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-249AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
TO-249AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A