NGA10S15050SC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Murata Power Solutions Inc.
In Stock: 1.209
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 4.75V - 28V Input
NGA10S15050SC
DigiKey Part Number
811-1413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGA10S15050SC
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
95%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.83" L x 0.22" W x 0.88" H (21.1mm x 5.6mm x 22.4mm)
Voltage - Input (Max)
28V