12LRS682C
DigiKey Part Number
811-2091-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12LRS682C
Description
FIXED IND 6.8UH 4.7A 20 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 4.7 A 20mOhm Max Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
12LRS682C Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Inductance
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)