ZRB18AR61E106ME01K
DigiKey Part Number
490-ZRB18AR61E106ME01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZRB18AR61E106ME01K
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZRB18AR61E106ME01K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Interposer Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)