XRCGB48M000FXA12R0
DigiKey Part Number
490-XRCGB48M000FXA12R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB48M000FXA12R0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB48M000FXA12R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB48M000FXA12R0
Description
CRYSTAL 48MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz ±65ppm Crystal 6pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±65ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±65ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Load Capacitance
6pF