XRCGB40M000F0Z00R0
DigiKey Part Number
490-XRCGB40M000F0Z00R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB40M000F0Z00R0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB40M000F0Z00R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB40M000F0Z00R0
Description
CRYSTAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±100ppm Crystal 6pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCGB40M000F0Z00R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±100ppm
Base Product Number
Load Capacitance
6pF