RHE5G1H121J1K1A03B
DigiKey Part Number
RHE5G1H121J1K1A03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHE5G1H121J1K1A03B
Description
CAP CER 120PF 50V X8G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8G Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RHE5G1H121J1K1A03B Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C