RDEC72A225K3K1H03B
DigiKey Part Number
490-17936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDEC72A225K3K1H03B
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDEC72A225K3K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)