RDE7U3A103J5B1H03B
DigiKey Part Number
490-RDE7U3A103J5B1H03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE7U3A103J5B1H03B
Description
CAP CER 10000PF 1KV U2J RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor U2J Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDE7U3A103J5B1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)