RDE7U3A102J2M1H03A
DigiKey Part Number
490-RDE7U3A102J2M1H03A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE7U3A102J2M1H03A
Description
LEADED MLCC FOR GENERAL PURPOSE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor U2J Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDE7U3A102J2M1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Thickness (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)