RDE5C1H183J1K1H03B
DigiKey Part Number
490-8658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H183J1K1H03B
Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL
Detailed Description
0.018 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RDE5C1H183J1K1H03B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)