RDE5C1H153J1M1H03A
DigiKey Part Number
490-8980-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8980-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDE5C1H153J1M1H03A
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RDE5C1H153J1M1H03A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)