RCER72J104K4K1H03B
DigiKey Part Number
490-RCER72J104K4K1H03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72J104K4K1H03B
Description
CAP CER
Detailed Description
0.1 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER72J104K4K1H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" Dia (7.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C