RCER72E223K1M1H03A
DigiKey Part Number
490-RCER72E223K1M1H03ACT-ND - Cut Tape (CT)
490-RCER72E223K1M1H03ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72E223K1M1H03A
Description
CAP CER
Detailed Description
0.022 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER72E223K1M1H03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C