RCER72A105K2A2H03B
DigiKey Part Number
490-12884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72A105K2A2H03B
Description
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER72A105K2A2H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C