RCER72A103K0DBH03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 2.061
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 535
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Similar
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
RCER72A103K0DBH03A
DigiKey Part Number
490-7567-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7567-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER72A103K0DBH03A
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCER72A103K0DBH03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C