RCER71H335K3DBH03A
DigiKey Part Number
490-7545-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7545-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER71H335K3DBH03A
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
3.3 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER71H335K3DBH03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C