RCER71H333K0M1H03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 928
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
KYOCERA AVX
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
RCER71H333K0M1H03A
DigiKey Part Number
490-7542-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER71H333K0M1H03A
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCER71H333K0M1H03A Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C