RCER71H155K2K1H03B
DigiKey Part Number
RCER71H155K2K1H03B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCER71H155K2K1H03B
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
RCER71H155K2K1H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C