RCEC72A475MWK1H03B
DigiKey Part Number
490-16948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCEC72A475MWK1H03B
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCEC72A475MWK1H03B Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C