RCE5C2A6R0D0A2H03B
DigiKey Part Number
490-16947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C2A6R0D0A2H03B
Description
CAP CER 6PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
6 pF ±0.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RCE5C2A6R0D0A2H03B Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C