RCE5C2A680J0DBH03A
DigiKey Part Number
490-7482-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7482-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C2A680J0DBH03A
Description
CAP CER 68PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
68 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
RCE5C2A680J0DBH03A Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C