RCE5C1H390J0M1H03A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 990
Datasheet
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
Upgrade
39 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
RCE5C1H390J0M1H03A
DigiKey Part Number
490-7375-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCE5C1H390J0M1H03A
Description
CAP CER 39PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCE5C1H390J0M1H03A Models
Size / Dimension
0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C