KRM55L5C3A183JDL1L
DigiKey Part Number
490-KRM55L5C3A183JDL1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KRM55L5C3A183JDL1LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KRM55L5C3A183JDL1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRM55L5C3A183JDL1L
Description
CAP CER 0.018UF 1KV C0G/NP0 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.018 µF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KRM55L5C3A183JDL1L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
SMD, J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.201" W (6.10mm x 5.10mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.122" (3.10mm)