KRM31KR71H475KH01L
DigiKey Part Number
490-KRM31KR71H475KH01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KRM31KR71H475KH01LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KRM31KR71H475KH01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRM31KR71H475KH01L
Description
CAP CER MLCC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KRM31KR71H475KH01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
SMD, J-Lead
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.067" W (3.50mm x 1.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)
Tolerance
±10%