KR355TD7LP155MV01L
DigiKey Part Number
490-KR355TD7LP155MV01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-KR355TD7LP155MV01LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-KR355TD7LP155MV01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KR355TD7LP155MV01L
Description
CAP CER 1.5UF 450V X7T 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±20% 450V Ceramic Capacitor X7T Stacked SMD, 2 J-Lead
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Stacked SMD, 2 J-Lead
Capacitance
Size / Dimension
0.240" L x 0.209" W (6.10mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.197" (5.00mm)